Zánět povrchových žil, neboli flebitida se manifestuje jako zarudlý, bolestivý a horký pruh v místě probíhající povrchové žíly. Někdy může být přítomen i lokální otok.
Příčiny vzniku tohoto stavu jsou četné. Může to být reakce na již probíhající zánět okolních tkání, delší imobilizaci, dehydrataci, chirurgický zákrok, či těhotenství. Podíl může mít i genetická zátěž. Mnohdy zůstane však příčina nepoznána.
Větší riziko je obecně u pacientů s křečovými žilami a u obézních nemocných.
Pokud samotný zánět žilní stěny trvá dostatečně dlouho, pak dochází k poškození vnitřní výstelky, endotelu. To vede k nekontrolované srážecí reakci, kdy se vytvoří v žíle krevní zátka, neboli trombus a výsledkem je tromboflebitida. V povrchním žilním systému sice neohrožuje člověka na životě plicní embolií, nicméně je velmi nepřijmenou a bolestivou komplikací, jejíž léčba trvá několik týdnů. U pacientů s již významnými křečovými žilami dochází k městnání krve ve varixech, kterými krev protéká velmi pomalu. To jsou ideální podmínky pro nekontrolovaný uzávěr varixů krevní sraženinou, neboli varikoflebitidu.
Diagnostika patří vždy do rukou lékaře - specialisty disponujícím ultrazvukovým vyšetřením.
Léčba spočívá v lokální aplikaci antitrombotických mastí, či gelů, chlazení a kompresivní terapii speciální punčochou. Antibiotika, ani přípravky na ředění krve se zpravidla nepodávají. Při rozsáhlejším uzavřeném úseku (nad 5 cm) se doporučuje antikoagulační terapie injekcemi na 6 týdnů. V případě blízkosti k hlubokému žilnímu systému a hrozícímu přestupu na hluboké žíly a možné následné plicní embolii je plně indikována antikoagulační léčba jako u hluboké žilní trombozy. Léčba jako taková trvá pak měsíce. Jako preventivní opatření se jeví včasné odstranění varixů a řešení příčiny žilní nedostatečnosti.
Základní doporučení zní : návštěvu lékaře neodkládat již při podezření na akutní zánět žil.