Varixy dolních končetin jako jedna z forem chronické žilní nedostatečnosti patří mezi nejčastěji se vyskytující onemocnění. V dospělé populaci postihuje toto onemocnění kolem 35% obyvatel.
Na dolních končetinách jsou 2 žilní systémy – povrchový a hluboký, a navíc ještě perforátory (spojovací žíly mezi povrchovým a hlubokým žilním systémem). Hluboké žíly leží mezi svaly, které jim poskytují oporu a usnadňují odtok krve směrem k srdci ve spolupráci se systémem chlopní, které za normálních okolností dovolují jen tok krve od periferie směrem k srdci.
Přes hluboký žilní systém jde okolo 90% krve, takže pro funkci žilního systému jako celku má zásadní důležitost . Povrchový žilní systém , uložený v podkoží, odvádí zbylých asi 10% krve. Jeho dvě hlavní povrchní žíly jsou velká a malá safena. Velká safena sbírá krev z nártu a pokračuje po vnitřní straně nohy až do třísla, kde se vlévá do hlubokých žil. Malá safena začíná zhruba za zevním kotníkem , jde po zadní straně lýtka a vlévá se do hlubokých žil v podkolenní jamce. Obě tyto žíly mají ve svém průběhu chlopně, které zabezpečují jednosměrný tok krve. Tyto chlopně jsou rovněž v ústí těchto povrchových žil do hlubokého žilního systému. Perforátory jsou krátké žíly, které kolmo do hloubky spojují hluboké a povrchové žíly. V místě, kde procházejí blánou, která kryje svaly, mají rovněž chlopeň, která dovoluje jen tok krve z povrchu do hloubky. Porucha chlopní jak v ústí hlavních povrchních žil, tak v průběhu těchto žil nebo v perforátorech, vede pak ke zpětnému toku z hlubokých do povrchních žil ( tzv. refluxu ),zvyšuje se tlak krve v žilách povrchového žilního systému a vznikají varixy.