Cévní mozkové příhody (dále CMP) jsou druhou nejčastější neúrazovou příčinou mortality. CMP je náhle se rozvíjející postižení určité části mozkové tkáně vzniklé poruchou jeho prokrvení. Podle mechanizmu vzniku se dělí na ischemické cévní mozkové příhody (dále iCMP) a hemoragické cévní mozkové příhody (dále hCMP).

  • iCMP vzniká na podkladě trombózy nebo embolie. Trombóza vzniká na podkladě aterosklerózy mozkových tepen

  • Embolie vzniká utržením trombu a jeho zanesením do mozkových tepen.

  •  hCMP je způsobena rupturou cévy v dané oblasti. Většinou je způsobena vysokým krevním tlakem, tepna často praská v místě aneurysma.

Příznaky vznikají náhle a projevují se např. necitlivostí a poruchou tváře, oslabením horní a dolní končetiny na jedné polovině těla nebo oboustranně. Mnohdy tzv. „spadlý koutek úst“ je prvním viditelným příznakem CMP. Mezi další příznaky patří závratě, problémy s udržením rovnováhy, problémy s koordinací pohybů, často se objevuje bolest hlavy se ztuhlostí šíje, poruchou zraku, poruchy s mluvením, porozuměním a problémy s psaním a čtením.

Postižení bývá nejčastější v místě větvení krčních tepen, tzv. karotická bifurkaci. Tato oblast je velmi dobře dostupná běžnému ultrazvukovému vyšetření.

Na základě vyšetření jsou k operaci indikováni bezpříznakoví pacienti (primární prevence) při stenóze > 60 % a symptomatičtí pacienti po ischemické atace (sekundární prevence) při stenóze > 50 %

Karotická endarterektomie (vyčištění krčních tepen) je 3. nejčastější typ operace vůbec.

Odborná konzultace

Využijte možnost odborné konzultace s odborníky na cévní a plastickou chirurgii.

Bez čekání a na čas

Rezervujte si termín, který Vám vyhovuje. Bez zbytečného čekání v ambulanci.

Individuální přístup

Nemějte obavy. Všechny plánované zákroky nejdříve společně zkonzultujeme.